بلوك (بلاک) عصبی سوپراكلاويكولر شبكه بازويی

یک روش درمان درد خاص که به طور موثری درد مزمن شانه را کاهش می‌دهد تزریق مخصوصی به نام بلاک عصبی بالای کپسول شانه است. بلاک عصبی بالای کپسول شانه یک روش کم تهاجمی تزریق است که به طور موثری درد مزمن شانه ناشی از مشکلات مختلف شانه مانند بیماری‌های فرسایشی شانه، یعنی آرتروز شانه را کنترل می‌نماید. این روش درمانی خاص می‌تواند با کمک تصویربرداری تشخیصی یا با استفاده از علامت گذاری آناتومیک و تعیین محل دقیق ورود سوزن انجام شود.

اگر دچار شانه دردی شده اید که فکر می کنید درد آن مزمن شده حتما باید به یک متخصص درد مراجعه کنید تا با انجام معاینات دقیق، متخصص بتواند عامل درد را تشخیص بدهد و روش درمانی متناسب با درد را در نظر بگیرد. متخصصین ما در کلینیک تخصصی درد ماهان با توجه به تجربیات فراوان می توانند درد های شانه که ناشی ازعواملی که در زیر اشاره می کنیم را شناسایی کنند و به وسیله ی nerve block (بلاک عصبی ) درمان کنند .

 • بورسیت شانه
 • التهاب تاندون شانه
 • سندروم گیر افتادگی عصب شانه
 • پارگی عضلات روتاتور کاف
 • ناپایداری (دررفتگی مکرر) مفصل شانه
 • آرتروز شانه
 • شانه منجمد (چسبندگی التهابی کپسول شانه)
 • پارگی SLAP (جلو و پشتِ لابروم زیرین)
 • کشیدگی و گرفتگی عضلات شانه
 • پارگی لابروم شانه
 • در رفتگی و جدا شدگی کامل مفص شانه
 • شکستگی ترقوه (شکستن استخوان ترقوه)

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می توانید با شماره‌های 02188866619 و 02188866629 تماس حاصل فرمایید.

مزایا


 • مزایای بلاک عصبی شانه شامل دوره بهبود کوتاه و کاهش بهتر درد می‌باشد.
 • نیاز به استفاده از مسکن‌های قوی مانند مورفین را بر طرف می‌نماید. این امر خطر عوارض جانبی مرتبط با این مواد مانند حالت تهوع و گیجی و منگی را کاهش می‌دهد.

کاربرد


بلاک عصبی شانه زمانی استفاده می‌شود که شما در ناحیه بالای کپسول شانه و مفصل شانه خود احساس درد می‌تمایید. این بلاک عصبی می‌تواند جهت کاهش درد حاد شانه در مشکلات اورژانسی شانه، درد بعد از عمل شانه، درد حاصل از آسیب‌های حاد وارده به مفصل شانه، درد سرطان، سندروم درد موضعی و مزمن شانه و چسبندگی التهابی کپسول شانه (فروزن شولدر) کاربرد داشته باشد.

قبل از عمل بلاک عصبی شانه


بیمار در موقعیتی قرار داده می‌شود که پشت شانه وی کاملاً نمایان بوده و دسترسی به آن راحت باشد. سپس پزشک معالج محل تزریق را استریل نموده و یک ماده بی حسی موضعی جهت بی حس کردن ناحیه تحت درمان تزریق می‌نماید.

عمل جراحی بلاک عصبی شانه


اغلب اعصابی که باعث ایجاد درد در یک عضو خاص یا نحیه خاص بدن می‌شوند را می‌توان توسط تزریق داروهای خاص به آن ناحیه خاص از بدن بلاک نمود. به تزریق این مواد بلاک کننده عصبی، بلاک عصبی گفته می‌شود. اگر درد عصب به درمان‌های مقدماتی مانند تجویز داروهای آنتی نوروپاتیک جواب نداد، ممکن است استفاده از روش بلاک عصبی تجویز شود. این روش، یک روش تهاجمی نیست، اما طی آن مواد بی‌حسی موضعی و کورتون (استروئید) به عضلات ناحیه‌ای که عصب معیوب مربوطه از درون عضلات آن عبور می‌نماید، تزریق می‌شود. بی حسی موضعی بلافاصله درد ناحیه مربوطه را کمرنگ می‌نماید و باعث کاهش سریع درد شانه بیمار می‌شود. پس از آن، کورتون نیز با سرعت خیلی کم وارد شده و اعصاب و التهاب ناحیه مربوطه را آرام می‌نماید.
بعد از اینکه بیمار در حالت مورد نظر قرار گرفت، بی حسی خارج رگی به آن‌ها تزریق می‌شود تا عمل بلاک عصبی شانه بدون درد و قابل تحمل شود. جهت تکمیل عمل تزریق، ناحیه تحت تزریق با بتادین تمیز می‌شود. با استفاده از x-ray، پزشک سوزن را وارد پوست و بافت‌های عمیق‌تر آن ناحیه می‌نماید. مواد تزریقی شامل مخلوطی از مواد بی حسی موضعی و کورتون (استروئید) هستند. سپس بیمار به مدت نیم ساعت پس از اتمام عمل تحت نظر گرفته می‌شود و پس از آن مرخص می‌شود. پس از یک هفته، کاهش قابل توجهی در درد شانه ۸۰ درصد از بیمار مشاهده می‌شود و شانه درد آن‌ها بهتر می‌شود.

بعد از عمل بلاک عصبی شانه


تا زمانی که عصب شانه شما بلاک شده، شما قادر به استفاده از بازوی خود نخواهید بود. احتمالا یک بازوبند طبی برای شما تجویز خواهد شد و ممکن است به کمک یک فرد جهت انجام کارهای خود نیاز داشته باشید. بهتر است مصرف مسکن را تا زمانیکه هنوز بازوی شما بی حس است و قبل از از بین رفتن اثر بلاک عصبی شانه آغاز نمایید. این امر کمک می‌نماید وقتی اثر بی حسی و بلاک عصبی شانه از بین رفت، این مسکن‌ها اثر خود را نشان دهند. با از بین رفتن اثر بلاک عصبی، ممکن است احساس سوزن سوزن شدن و گز گز در انگشتان دست خود احساس نمایید که این امر طبیعی است.

بهبودی و نقاهت


در دوره نقاهت بهتر است:
بازوی خود را در بازوبند تجویز شده نگاه دارید تا از شانه شما حمایت نماید. از آنجاییکه شما به دلیل بی حسی از موقعیت و نحوه قرار گیری بازوی خود کاملاً آگاه نیستید، ممکن است بدون آنکه متوجه شوید به شانه و بازوی خود آسیب برسانید.
وقتی نزدیک منابع گرمایی مانند آتش و رادیاتور می‌شوید مراقبت باشید، زیرا شما گرما را حس نمی‌نمایید و وقتی بازوی شما بی حس است، ممکن است بدون آگاهی دست خود را بسوزانید.
از دستگاه‌های خانگی و برقی استفاده ننمایید. زیرا وقتی بازوی خود حس نمی‌نمایید، ممکن است به بازوی خود آسیب برسانید.
استفاده از مسکن خود را پیش از از بین رفتن اثر بلاک عصبی آغاز نمایید. این امر از آن جهت اهمیت دارد که ممکن است بسیار ناگهانی درد در شانه شما بروز نماید.
کمک بیشتر
بهتر است در صورت بروز تنگی نفس بدون دلیل یا درد شدیدی که با مصرف مسکن قابل کنترل نیست، به اورژانس مراجعه نمایید. اگر اثر بلاک عصبی شانه تا ۴۸ الی ۷۲ ساعت پس از عمل از بین نرفت، باید با پزشک معالج خود تماس حاصل نمایید.

عوارض


عمل بلاک عصبی شانه عوارض و خطراتی دارد که می‌تواند شامل تزریق خارج از رگ، مسمومیت ببا بی حسی موضعی، نوموتوراکس، عفونت و حساسیت به داروهای استروئیدی باشد.

اثرات جانبی


تزریق داروهای استروئیدی می‌تواند اثرات جانبی‌ای مانند افزایش قند خون، تاخیر در دوره عادت ماهیانه، تجمع مایعات، کبودی، بی خوابی، تعریق، تب و لرز، گر گرفتگی

صورت، افزایش وزن، افزایش چربی اپیدورال، بیماری عضلانی استروئیدی، نکروز عروق استخوانی، پوکی استخوان و سندروم کوشینگ داشته باشد.

درمان‌های دیگر برای کاهش شانه درد بجز بلاک عصبی شانه


سوزاندن عصب با امواج رادیوفریکوئنسی پالسی

هرگونه ورم، التهاب، پارگی یا تغییرات استخوانی اطراف تاندون‌های شانه باعث می‌شود تا فرد هنگامی که بازوی خود را به سمت جلو، به سمت عقب حرکت داده یا آن را خم و راست می‌نماید، درد احساس نماید. علل معمول شانه درد شامل بورسیت شانه، التهاب، پارگی یا جدا شدن هر یک از چهار تاندون روتاتور کاف شانه می‌باشد. ناپایداری یا در رفتگی شانه که بسیار معمول می‌باشند، منجر به بروز مشکلات بسیاری در این ناحیه پیچیده از بدن می‌شوند. عصب بالای کپسول شانه که در پشت شانه امتداد می‌یابد، می‌تواند تحت کشیدگی یا فشردگی شدید قرار گیرد که این امر منجر به آسیب شدید به آن شود. به این مشکل، نوروپاتی بالای کپسول شانه گفته می‌شود و اغلب منجر به درد عصبی و کاهش عملکرد شانه می‌شود.
سوزاندن عصب بالای کپسول شانه توسط امواج رادیوفریکوئنسی پالسی یک عمل سرپایی کم تهاجمی است که با ایجاد تغییرات در سطح سلولی در عصب باعث کاهش درد شانه می‌شود. این جراحی با ایجاد بک میدان الکتریکی اطراف عصب انجام می‌شود. استفاده از روش درمانی ضد التهابی ممکن است باعث افزایش سطح قند خون شما شود. اگر سابقه قند خون دارید، آنرا با پزشک معالج و متخصص درد خود مطرح نمایید. در روش سوزاندن عصب شانه با امواج رادیویی، سوزنی وارد عصب بالای شانه شده که ممکن است ورود سوزن تحت اولتراسوند یا فلوروسکوپ انجام شود. کاهش درد فوری شانه در اثر تزریق مواد بی حسی مشاهده می‌شود، اما حدود یک تا دو هفته زمان می‌برد تا اثر امواج رادیویی پالسی مشاهده شود.

هزینه


هزینه بلاک عصبی شانه به عوامل زیر بستگی دارد:

• دستمزد پزشک معالج
• محل انجام عمل جراحی
• نوع مشکل ایجاد کننده درد شانه