درمان آرتریت روماتوئید شانه (حمله سیستم خود ایمنی) با طب فیزیکی برتر

آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری خودایمنی است که در آن سلول‌های سیستم ایمنی بدن و مواد شیمیایی به اشتباه به مفاصل سالم در بدن حمله می‌کنند. شانه اغلب توسط این عارضه تحت تاثیر قرار می‌گیرد، که باعث درد و کاهش عملکرد می‌شود. اغلب، درگیری شانه با آرتریت روماتوئید هر دو شانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، هرچند ممکن است یکی بدتر از دیگری باشد. مداخلات محافظه کار و جراحی برای درمان آرتروز رماتیسم مفصلی در شانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علائم آرتروز رماتیسم مفصلی شانه


آرتروز رماتیسم مفصلی شانه بیماری طولانی مدت است. علائم این عارضه می‌آیند و می‌روند و برای هر فرد متفاوت هستند. برخی از افراد هنگامی که بیماری‌شان فعال نیست دوره‌های طولانی دارند. در طی این مدت علائم کمی دارند یا هیچ علامتی ندارند. دیگران آن را برای چندین ماه احساس می‌کنند.
نشانه‌های کلاسیک عبارتند از:

  • خشکی شانه: خشکی شانه مفصل برای استفاده سخت‌تر است، و آنگونه که باید حرکت نمی‌کند. این به ویژه در صبح رایج است. در حالی که بسیاری از افراد مبتلا به فرم دیگر آرتروز رماتیسم مفصلی در هنگام صبح سفتی مفاصل دارند، در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئیدی بیش از یک ساعت (گاهی چند ساعت) قبل از اینکه مفاصل احساس شلی کنند، طول می‌کشد.
  • تورم شانه. مایع وارد مفصل می‌شود و آن را باد کرده می‌کند.
  • درد شانه: التهاب داخل مفصل آن را حساس می‌کند. درد شانه با گذشت زمان، باعث آسیب و درد می‌شود.
  • قرمزی و گرمی شانه: مفاصل ممکن است گرمتر باشند و تغییرات رنگی مربوط به التهاب را نشان دهند.

آرتریت روماتوئید می‌تواند از مفاصل شما فراتر رود. شما ممکن است عبائم زیر را احساس کنید:

  • خستگی
  • درد مفاصل
  • اشتهای کم

برخی از افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید همچنین ندول‌های روماتیسمی دریافت می‌کنند که برآمدگی‌های زیر پوستی هستند که اغلب در آرنج‌ها ظاهر می‌شوند. اغلب آنها دردناک هستند. آرتروز رماتیسم مفصلی شانه می‌تواند ریه‌های شما را تحت تاثیر قرار دهد. التهاب می‌تواند به ریه‌ها و یا پوشش اطراف ریه آسیب برساند. این ممکن است باعث به وجود آمدن علائم نشود. در صورتی که دچار تنگی نفس شدید، پزشک می‌تواند آن را با داروهایی که التهاب را در ریه‌ها کاهش می‌دهد، درمان کند.
بعلاوه، می‌تواند پوشش دور قلب را ملتهب کند. شما احتمالا علائمی از آن را متوجه نمی‌شوید. یک فرصتی وجود دارد که ممکن است شما مبتلا به تنگی نفس یا درد در قفسه سینه شوید، که باید با پزشک خود تماس بگیرید. آرتریت روماتوئید می‌تواند یک مفصل در حنجره شما را تاثیر قرار دهد و موجب گرفتگی صدا ‌شود. آرتریت روماتوئید همچنین می‌تواند روی چشم‌های شما تأثیر بگذارد. التهاب بخش سفید چشم (اسکلرایتیس) آب مروارید و سندرم خشکی چشم در افراد مبتلا به این بیماری رایج هستند.

تصویربرداری تشخیصی


آرتروز رماتیسم مفصلی شانه بر موقعیت توپ در سوکت تاثیر می‌گذارد و سطوح مفصل شانه را می‌ساید. اشعه‌های ایکس در موقعیت‌های چندگانه برای مشاهده مفصل شانه و ارزیابی این تغییرات استفاده می‌شوند. آسیب‌های تاندون روتاتور کاف در آرتریت روماتوئید شایع هستند. اولتراسوند، ام آر آی، و سی تی اسکن برای مشاهده این تاندون‌ها به منظور ارزیابی التهاب، تورم و پارگی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. سایش مفصل با این آزمایشات نیز بهتر تجسم می‌شود. آزمایشات تصویربرداری به دليل آرتريت روماتوئيد، تنها تغييرات مرحله آخر در شانه را نشان می‌دهند.

درمان آرتریت روماتوئید شانه


درمان‌های توصیه شده توسط پزشکان برای درمان و کاهش درد آرتروز رماتیسم مفصل شانه عبارتند از:

دارو

درد و التهاب ناشی از آرتریت روماتوئید اغلب با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه تجویزی مانند NSAID‌‌ها مانند ایبوبروفن، آسپرین و ناپروکسن درمان می‌شوند. دارو ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری، مانند توسیلیزوماب و متوتروکسات نیز برای کاهش پیشرفت بیماری تجویز می‌شوند. این داروها سیستم ایمنی را سرکوب می‌کنند تا حمله آن به بافت مفصل را کاهش دهند.

تزریق کورتیزون

تزریقات کورتیزون اغلب در مفصل شانه برای کاهش التهاب، تورم و درد انجام می‌شوند.

فیزیوتراپی

درمان‌های فیزیوتراپی از گرما، اولتراسوند و تحریک الکتریکی برای کاهش درد و افزایش جریان خون در مفصل شانه استفاده می‌کنند. تمرینات محدوده حرکتی برای بهبود حرکت و آسان‌تر کردن وظایف روزانه تجویز می‌شوند. کشش دستی (درمان دستی) و ماساژ توسط درمانگر برای بهبود انعطاف پذیری مفصل انجام می‌شود.

پی آر پی

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) یک درمان نسبتا جدید است که در عرصه آرتروز روماتیسم مفصلی شانه به طور موفق مورد استفاده قرار می‌گیرد. درمان پی آر پی درمان استفاده از پلاسمای خون بیمار است که با پلاکت‌های او غنی شده است و به یک ناحیه بافت آسیب دیده تزریق می‌شود.

تمرینات

تمرینات تقویت کننده روتاتور کاف باعث بهبود توانایی شخص برای انجام وظایف روزانه مانند لباس پوشیدن، حمام کردن، دسترسی به بالا، رانندگی و حمل اشیاء می‌شود.

سوالات متداول در مورد آرتریت روماتوئید شانه


سوالات رایجی که ممکن است راجع به بیماری آرتروز مفصل شانه پیش آید شامل سوال‌های زیر می‌باشد:

چه چیزی من را بیشتر متحمل مبتلا شدن به آرتریت روماتوئید می‌کند؟

آرتریت روماتوئید در زنان بیشتر از مردان رایج است. این احتمال بیشتر در زنانی است که هرگز باردار نبوده‌اند و کسانی که اخیرا زایمان کرده‌اند.

آیا می‌توانم کاری برای جلوگیری از آن انجام دهم؟

هیچ راه شناخته شده‌ای برای جلوگیری از آرتروز رماتیسم مفصلی وجود ندارد، اما دانشمندان در حال مطالعه نشانه‌های DNA هستند که فردی که دچار این بیماری است از خود نشان می‌دهد. آنها امیدوارند یک روز علت این عارضه را پیدا کرده و از آن جلوگیری کنند. اگر سیگار می‌کشید، آن را ترک کنید. این یک چیز مطمئن در کنار ژن‌های شما است که می‌تواند احتمال مبتلا شدن شما به آرتروز رماتیسم مفصلی را افزایش دهد. بعضی مطالعات نشان می‌دهد که این همچنین می‌تواند پیشرفت آن را سریع‌تر کرده و موجب آسیب بیشتر مفصلی شود. شما همچنین ممکن است با کاهش وزن و تغییر رژیم غذایی خود به خصوص در صورتی که 55 سال سن دارید یا جوانتر هستید، قادر به کم کردن شانس خود برای ابتلا به این بیماری باشید. به نظر میرسد افرادی که اضافه وزن دارند خطر بالاتری برای ابتلا به آرتریت روماتوئید دارند.
تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ممکن است ارتباطی بین آرتریت روماتوئید و بیماری پریودنتال (لثه) وجود داشته باشد. بنابراین دلیل خوب دیگری برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن وجود دارد و به دندانپزشک خود برای بررسی‌های منظم مراجعه کنید. اگرچه هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که مبتلا به این عارضه نمی‌شوید، در نظر داشته باشید که درمان زود هنگام می‌تواند علائم شما را کمتر دردناک کند و مفاصل شما را از آسیب نجات دهد. در حالت ایده آل، شما باید در طول 3 تا 6 ماه از اولین علائم خود شروع به درمان کنید. داروهای گیاهی نیز احتمال آرتروز رماتیسم مفصلی را کاهش می‌دهند.