درمان صدا دادن مفصل شانه و کتف با جراحی بسته

صدا دادن مفصل شانه و کتف مشکلی شایع است که اکثر افرادی که کار می‌کنند یا ورزشکار هستند با آن درگیر می‌شوند. در واقع این مشکل انقدر شایع است که روزانه افراد زیادی به پزشک مراجعه می‌کنند و از این مشکل شکایت دارند و اغلب اوقات فقط این سؤال را مطرح می‌کنند که چرا شانه‌ها صدا می‌دهند. برای درک دلیل این مشکل لازم است که آناتومی مفصل شانه را بدانیم. در واقع، مفصل شانه مفصلی ساده نیست بلکه ترکیبی پیچیده از استخوان‌ها، غضروف، تاندون‌ها و رباط‌ها است. هر نوع صدمه به این ساختارها بر عملکرد طبیعی شانه‌ها تأثیر می‌گذارد و باعث صدا دادن مفصل شانه و کتف می‌شود. اگر صدا دادن شانه به علت یکی از عارضه‌های نامبرده در بالا باشد، درمان‌هایی نظیر جراحی،فیزیوتراپی و دارو می‌تواند مؤثر باشد.

صدا دادن شانه یک بیماری نیست اما اگر صدا دادن شانه‌ی شما با درد همراه است هرچه سریع‌تر به یک پزشک مراجعه کنید تا به‌ موقع جراحت وارده را تشخیص داده و اقدام به درمان نماید. به دلیل اینکه بیمار بعد از جراحی احساس درد می‌کند یک متخصص درد برای بی‌حسی موضعی ولی کوتاه‌مدت از روش بلاک عصبی استفاده می‌نماید. در بعضی موارد در هنگام درد مفصل شانه با تزريق بی‌حسی موضعی یا تزريق استروييدی به عصب شانه می‌توان باعث کاهش درد و افزايش تحرک و عملکرد مفصل شانه و کتف شد. این تزریق بلوک عصبی نامیده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علل صدا دادن مفصل شانه و کتف و جراحی بسته و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی درد ماهان با شماره‌های 02188866619 و 02188866629 تماس حاصل فرمایید.

علل


  •  صدا دادن شانه و کتف به‌ طور معمول درنتیجه‌ی آسیب ناشی بر اثر فعالیت‌های معمول روزمره به مفصل شانه و کتف ایجاد می‌شود.
  •  افزایش سن نیز باعث صدا دادن شانه می‌شود زیرا با افزایش سن تاندون‌ها و مفصل‌های بدن ضعیف‌تر می‌شوند و حتی با نیروی ضعیف نیز آسیب می‌بینند و استخوان‌های مختلف با هم اصطکاک می‌یابند و اصطکاک ایجادشده علاوه بر سایش استخوان‌ها و مفاصل باعث صدا دادن مفصل شانه و کتف نیز می‌شود.

علل پزشکی


به‌استثنای دلایل ذکرشده مشکلات خاص پزشکی وجود دارد که باعث صدا دادن مفصل کتف و شانه می‌شوند. برخی از این مشکلات عبارت‌اند از:

ضایعه SLAP

لابروم ترکیبی از بافت‌هایی است که در اطراف مفصل شانه و کتف واقع‌ شده‌اند. عملکرد لابروم این است که مطمئن شود رباط‌ها به یکدیگر متصل شده‌اند و شانه در موقعیت خود قرار دارد. ایجاد آسیب‌هایی مانند سقوط یا آسیب در فعالیت ورزشی ممکن است باعث پارگی لابروم و صدا دادن مفصل شانه و کتف شود.

پارگی روتاتور کاف

اگر تاندون‌های روتاتور کاف به دلایلی مانند فعالیت‌های روزمره یا ورزش آسیب ببینند که منجر به پارگی مفصل روتاتور کاف شود، ممکن است باعث جداسازی رباط‌ها و درنتیجه صدا دادن مفصل شانه و کتف شود.

بی‌ثباتی شانه

اصطلاح بی‌ثباتی شانه زمانی به کار می‌رود که مفصل شانه دائماً دچار دررفتگی شود. منظور از در رفتگی در اینجا به معنی این است که مفصل شانه خارج از موقعیت آناتومیک عادی خود است و این باعث صدا دادن شانه‌ها می‌شود. بی‌ثباتی شانه معمولاً به دلیل فشار مکرر به شانه‌ها ایجاد می‌شود و عمدتاً ورزشکاران فعال در ورزش‌هایی مانند تنیس، شنا، پرتاب توپ و غیره درگیر آن هستند.

آرتروز

آرتروز یکی دیگر از مشکلاتی است که باعث صدا دادن مفصل شانه و کتف می‌شود. آرتروز شانه ناشی از سایش و پارگی طبیعی مفاصل است. این مشکل با افزایش سن فرد و زمانی که رباط‌ها نازک و ضعیف می‌شوند پیشرفت می‌کند و باعث صدا دادن شانه می‌شود. به‌طور معمول صدا دادن شانه مشکلی جدی نیست و برای هر کس هرچند وقت یک بار اتفاق می‌افتد. اگر صدا دادن شانه، بدون درد باشد جای نگرانی وجود ندارد اما زمانی که صدا دادن مفصل شانه و کتف با درد همراه می‌شود ممکن است به دلیل مشکلات پزشکی مانند التهاب روتاتور کاف باشد که نیاز به درمان بیشتر با مراجعه به متخصص دارد.

درمان جراحی


صدا دادن مفصل شانه نیاز به هیچ درمان تهاجمی ندارد مگر اینکه علت صدا دادن شانه مسائلی مانند روتاتور کاف باشد که نیاز به جراحی دارند.

آرتروسکوپی (جراحی بسته)

آرتروسکوپی شانه روش جراحی است که در آن یک آرتروسکوپ به مفصل شانه وارد می‌شود. مزایای آرتروسکوپی برش‌های کوچک‌تر، ترمیم و بهبود سریع‌تر و زخم کمتر است. روش‌های جراحی آرتروسکوپی اغلب سرپایی انجام می‌شود و بیمار نیازی به بستری شدن ندارد. آرتروسکوپ ابزار اندازه‌گیری کوچک فیبر نوری است که از یک لنز کوچک، منبع نور و دوربین فیلم‌برداری ساخته‌شده است. دوربین تلویزیونی که به آرتروسکوپ متصل است تصویری از مفصل را روی یک صفحه‌ نمایش تلویزیونی را نشان می‌دهد و به جراح اجازه می‌دهد تا سراسر شانه، غضروف، رباط‌ها و کاف روتاتور را بررسی کند.

جراحی باز

جراحی باز نیاز به یک برش بزرگ در حدود ۴ تا ۶ سانتیمتر دارد. اگر بیمار دارای روتار کاف باشد ممکن است جراحی باز برای درمان صدا دادن شانه ضرورت یابد. برخی جراحان عمل جراحی باز را ترجیح می‌دهند زیرا در این صورت دسترسی بهتری به ناحیه‌ی عمل دارند. جراحی باز به معنی برش بزرگ‌تر است و بنابراین خطر عفونت برای بیمار در مقایسه با آرتروسکوپی افزایش می‌یابد. برخی از بیماران ممکن است برای ۱ یا ۲ شب بعد از جراحی در بیمارستان بستری شوند.

درمان‌های غیر جراحی


درمان اولیه

درمان اولیه برای صدا دادن مفصل شانه این است که برای مدتی شانه را استراحت دهید، از فعالیت‌هایی که علائم را تشدید می‌کنند دوری کنید و دو تا سه بار در روز بر روی شانه‌ی آسیب‌دیده به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یخ بگذارید.

دارو

در صورت وجود دردهای مرتبط با صدا دادن شانه، داروهای ضدالتهابی نیز ممکن است مفید باشند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی نقش مهمی در بهبودی آسیب‌های شانه که باعث صدا دادن شانه‌ی کتف می‌شوند، دارند. درمان‌های توان‌بخشی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  •  گرما و سرما تراپی: برای کنترل درد و کاهش تورم استفاده می‌شود.
  •  ورزش: برنامه تمرینی ملایم برای ایجاد ثبات، کنترل قدرت و عضله کمک می‌کند تا پس از هفته‌ها که شانه در آتل بوده است، ضعف عضله درمان شود. به بیماران برنامه حرکتی و قدرتی داده می‌شود که می‌توانند در خانه یا محل کار انجام دهند.
  •  پیلاتس بالینی: در برخی موارد یک برنامه تمرین ویژه می‌تواند برای بازیابی قدرت عضلانی و کنترل استفاده شود. تمرینات ممکن است با تجهیزات تخصصی یا به‌طور مستقل انجام شود.
  •  تحریک الکتریکی: این تکنیک برای بهبود عضلات و رباط‌ها استفاده می‌شود که روشی مفید برای کنترل درد و التهاب است.
  •  آب‌درمانی: آب استرس موجود روی مفاصل را کاهش می‌دهد و بیماران را آرام می‌کند و باعث می‌شود آن‌ها با آرامش نسبی حرکت کنند. محیط آبی عضلات و مفاصل ضعیف را حمایت می‌کند و باعث بازگشت قدرت و کنترل عضلانی می‌شود.