کاهش درد پس از جراحی و آرتروسکوپی شانه

کاهش درد شانه پس از انجام عمل، بخشی از عمل جراحی شانه بوده که با هدف افزایش رضایت بیمار، شروع سریع برنامه‌ی توانبخشی و کاهش مدت زمان بستری در بیمارستان انجام می‌شود. کاهش درد شانه پس از جراحی آرتروسکوپی شانه، توسط روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در اولین روز پس از انجام جراحی، درد بیشترین مقدار خود را داشته و در صورتی که شما این درد را کاهش دهید، این کار می‌تواند بر میزان درد در کل طول هفته‌ی آتی اثرگذار باشد. روش‌های درمانی مختلفی برای کاهش درد  شانه امتحان شده‌اند. در طول انجام عمل و دوره‌ی زمانی پس از آن، مسدود کننده‌های عصبی به دلیل کارایی بالا، نسبت به روش‌های دیگر بیشتر مورد استفاده قرار گرفته‌اند. دیگر روش‌ها مانند سرما و گرما درمانی نیز کارایی خوبی داشته ولی کارایی آن‌ها به‌ خوبی مسدود کننده‌های عصبی نخواهد بود.

روش بلاک عصبی اسکاپیولار کاملاً بی خطر بوده و دردی متوجه بیمار نمی‌شود. ماندگاری این روش از چند روز تا دو ماه می‌باشد. متخصصین ما در کلینیک تخصصی درد ماهان، با استفاده از روش بلاک عصبی به کاهش درد شانه بیماران خود پس از جراحی شانه کمک زیادی می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی روش بلاک عصبی و دیگر روش‌های کاهش درد پس از جراحی و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی درد ماهان، با شماره‌های 02188866619 و 02188866629 تماس حاصل فرمایید.

مسدود کننده‌های عصبی سوپرا اسکاپولار


بلاک عصبی سوپرا اسکاپولار در آرتروسکوپی شانه چه به شکل سرپایی و چه به شکل بستری مؤثر است. به‌علاوه، این روش برخی از مشکلات مربوط به سرما درمانی و ایجاد دردهای مکرر را رفع می‌کند. تکنیک بلاک عصبی سوپرا اسکاپولار عبارت است از لمس استخوان کتف، ستون فقرات و استخوان ترقوه، پیدا کردن دروازه‌ی نویاسر و سپس وارد کردن یک سوزن از طرف قدامی به داخل تقاطع خارجی و میانی یک‌سوم وسط ستون فقرات در بخش کتف. با نزدیک شدن سوزن به زائده‌ی کوروکوئید، سوزن به استخوان برخورد می‌کند. در کاهش درد شانه با بلاک عصبی پزشک سوزن را کمی جلوتر برده و عقب می‌کشد و پس از آن ناحیه را پر از دارو می‌کند. عمق وارد شدن سوزن معمولاً بین ۳ تا ۴ سانتیمتر می‌باشد.

بی‌حسی نفوذی به درون مفصل زیر آکرومیال (بورسال)


این کار معمولاً در پایان عمل جراحی و قبل از بخیه زدن، توسط جراح انجام می‌شود. فضای مفصلی یا فضای زیر آکرومیال با ۲۰ تا ۵۰ میلی‌لیتر داروی بی‌حسی موضعی پر شده و ممکن است پس از آن یک کاتتر نیز در محل نصب شود. این تکنیک در اوایل این دهه رواج زیادی پیدا کرد چراکه نسبت به بی‌حسی اینتراسکالین ساده‌تر و مؤثرتر بوده و خطرات آن را نیز ندارد.

مراقبت‌های خانگی


گرما درمانی

پد گرمایشی برقی بهترین و بی‌خطرترین روش برای گرم کردن ناحیه پس از انجام عمل جراحی می‌باشد. دمای این دستگاه تا زمانی که به برق متصل است ثابت مانده و می‌توان آن را تنظیم نمود. دمای وسیله هیچ‌گاه تا حدی زیاد نمی‌شود که باعث سوختگی پوست یا بافت‌های زیر آن شود. کمپرس گرم می‌تواند به‌ سادگی یک حوله‌ی خیس شده با آب گرم باشد. استفاده از کمپرس گرم نیز توسط جراح توصیه می‌شود چرا که محل موردنظر را گرم و مرطوب نگه می‌دارد. در زیر به برخی از روش‌های گرمایشی اشاره می‌کنیم:

 •  پدهای الکتریکی
 •  کمپرس گرم
 •  بسته‌های ژله‌ای گرمازا
 •  کیسه‌های گرم پر از گندم و برنج
 •  بطری آب گرم

سرما درمانی

استفاده از این روش باعث کاهش دمای بافت آسیب دیده، منقبض شدن عروق خونی، کاهش جریان خون و متابولیسم بافت می‌شود. ظاهراً این کار سبب کاهش التهاب و تورم شده و تحمل دوره‌ی پس از عمل جراحی را آسان‌تر می‌کند.

 •  یک روش عادی قابل انجام در خانه، استفاده از یک کیسه نخود یخ‌زده است. البته استفاده از بسته‌های ژل سرمازا راحت‌تر و کارآمدتر بوده و باعث خیس شدن بدن شما نیز نخواهد شد. بنابراین این روش کارایی بالایی داشته و همچنین فشار آسیب‌زای بالقوه بر روی زخم جراحی را کاهش می‌دهد.
 •  معمولاً توصیه می‌شود که یخ و کمپرس سرد را هر بار بیشتر از ۲۰ دقیقه بر روی محل قرار ندهید و بین دو بار استفاده از یخ، ۱۰ دقیقه صبر کنید.
 •  برخی از جراحان توصیه می‌کنند که به مدت ۲۴ ساعت پس از انجام عمل جراحی، منطقه را تحت سرما و گرما درمانی قرار ندهید. از جراح خود در مورد این قضیه سؤال کنید.
 •  برخی از جراحان توصیه می‌کنند که به‌جای استفاده از کمپرس سرد، از حوله‌ی خیس شده در آب سرد استفاده کنید چراکه آثار این کار ملایم‌تر خواهند بود. این کار باعث می‌شود تا خطر یخ‌زدگی یا سوختگی ناشی از سرما در این منطقه‌ی حساس کاهش یابد.
 •  یک روش ملایم دیگر، قرار دادن کمپرس سرد در یک حوله است. بدین ترتیب، کمپرس سرد با زخم تماس مستقیم نخواهد داشت.
 •  بر روی یک زخم باز یا بخیه خورده از گرما استفاده نکنید.

دارودرمانی

 پزشک شما به شما خواهد گفت که چه زمانی دوباره می‌توانید داروهای خود را مصرف کنید. همچنین او در مورد مصرف داروهای جدید در صورت نیاز شما را راهنمایی خواهد کرد.

 •  اگر از رقیق‌کننده‌های خونی ازجمله وارفارین، کولیدوگرل و یا آسپرین استفاده می‌کنید، حتماً این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید. او به شما خواهد گفت که چه موقع دوباره می‌توانید استفاده از این داروها را شروع کنید. مطمئن شوید که دستورات پزشک را به‌خوبی درک کرده‌اید.
 •  داروهای مسکن را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 •  اگر پزشک برای شما داروهای مسکن درد تجویز کرد، آن‌ها را دقیقاً مطابق با نسخه مصرف کنید.
 •  اگر پزشک برای شما داروهای مسکن تجویز نکرد، از او بپرسید که آیا می‌توانید مسکن‌های بدون نیاز به نسخه مصرف کنید.
 •  اگر احساس می‌کنید که داروهای مسکن شما باعث ناراحتی در معده می‌شوند:
  داروها را پس از صرف هر وعده‌ی غذایی مصرف کنید (در صورتی که پزشک شما دستوری غیر از این نداده باشد)
  از پزشک خود بخواهید تا یک مسکن دیگر برای شما تجویز کند.
 •  اگر پزشک برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز کرده است، آن را مطابق با نسخه مصرف کنید. در صورتی که احساس کردید بهتر شده‌اید، مصرف آنتی‌بیوتیک را قطع نکنید. لازم است تا کل دوره‌ی آنتی‌بیوتیک تجویز شده مصرف شود.

ورزش

 ممکن است به توانبخشی نیاز داشته باشید. توانبخشی به یک سری تمرینات گفته می‌شود که پس از عمل جراحی انجام می‌شوند. ورزش به شما کمک می‌کند تا دامنه‌ی حرکتی و قدرت شانه‌ی خود را بازیابی کنید. شما با مشاوره‌ی پزشک و فیزیوتراپیست خود، این برنامه‌ی تمرینی را برنامه‌ریزی می‌کنید. برای گرفتن بهترین نتیجه کاهش درد شانه بعد از جراحی شانه، باید تمرینات را دقیقاً مطابق با دستور پزشک و برای مدت زمان تجویز شده انجام دهید.

فعالیت

 •  در زمانی که احساس خستگی می‌کنید، استراحت کنید. خوابیدن کافی به بهبودی شما کمک می‌کند. ممکن است خوابیدن بر روی یک صندلی راحتی برای شما راحت‌تر باشد. برای بهبود دست و شانه، زمانی که دراز کشیده‌اید، یک بالش نازک در زیر دست خود قرار دهید.
 •  سعی کنید هر روز پیاده‌روی کنید. هر روز کمی بیشتر از روز قبل این کار را انجام دهید. به‌تدریج، میزان راه رفتن خود را افزایش دهید. پیاده‌روی باعث تقویت گردش خون شده و به جلوگیری از ذات‌الریه و یبوست کمک می‌کند.
 •  به مدت ۲ تا ۳ هفته از بلند کردن هر جسمی سنگین‌تر از یک بشقاب یا لیوان خودداری کنید. لازم است تا برای بهبودی به شانه‌ی خود زمان بدهید.
 •  ممکن است دست شما داخل یک اسلینگ قرار داده شود. احتمالاً لازم خواهد بود تا به مدت چند روز تا چند هفته از اسلینگ استفاده کنید. پزشک شما مدت زمان استفاده از اسلینگ را مشخص خواهد کرد.
 •  می‌توانید در زمان لباس پوشیدن یا حمام رفتن، اسلینگ را باز کنید.
 •  از دست خود برای حرکات تکراری استفاده نکنید. ازجمله این حرکات می‌توان به نقاشی کردن، جارو کشیدن و یا استفاده از کامپیوتر اشاره کرد.